Najlepši kotički Kampanije - z obiskom Procide, enega najmanjših otočkov v Neapeljskem zalivu, ki zaradi svoje lepote slovi kot pravi mediteranski paradiž.
Vojvodina kulinarični potep
Program je namenjen vsem, ki so poznali, imeli radi in cenili našo bivšo skupno domovino in pa seveda vsem tistim, ki imajo radi gastronomijo. Tokrat vam predstavljamo Vojvodino v vseh njenih lepotah in poleg bolj znanih krajev vam bomo poskušali predstaviti in približati tudi njene manj znane in skrite kotičke. Pričakujejo vas velika prostranstva kvalitetne obdelovalne zemlje, gospodarska in kulturna razvitost, demografska pisanost in izjemna kulinarika. Gostoljubni domačini se turistov povsod še vedno iskreno razveselijo in jih prisrčno sprejmejo medse, zlasti nas iz Slovenije. Predlagamo, da program dobro preberete in prepričani smo, da preden boste prišli do konca, se boste zagotovo odločili zanj. Uživajte v barvah velike ravnice in mozaiku narodov, ki so tukaj našli svoj dom ter njihovi bogati dediščini, ki so jo zapustili njihovi predniki.
Datum odhoda 02.10.2024
PROGRAM:
1. DAN: MARIBOR/LJUBLJANA – SOMBOR – SUBOTICA (670 km)
Zbirališče udeležencev na dogovorjenem mestu in jutranji odhod in vožnja proti srbski meji in mestu Sombor. Sprehod po mestu imenovanem Ravangrad, ali »mestu drevoredov«, ter ogled mestne hiše, v kateri hranijo znano sliko »Bitka pri Senti«, ki velja za največjo sliko v Srbiji dolgo 7 m in široko 4 m. Z legendarnimi fijakerji se bomo odpeljali do restavracije čarde oz. salaša, kjer bo pozno kosilo. Nadaljevanje poti proti Subotici. Nočitev v hotelu. (K)
2. DAN: SUBOTICA - PALIĆ – SENTA – KIKINDA – VRŠAC (225 km)
Zjutraj si bomo gledali mesto Subotica, ki velja za najlepše secesijsko mesto v Srbiji. Šteje nekaj več kot 100.000 prebivalcev in je drugo največje mesto Vojvodine, v katerem živi več kot 20 različnih narodov. Najštevilčnejši so Madžari (35%), Hrvati (26%) in Srbi (26%) in pa 7% tistih, ki sebe še vedno smatrajo za Jugoslovane. Mesto si bomo ogledali v spremstvu lokalnega vodnika. Obisk starega mestnega jedra in znamenitih zgradb v slogu “art nouveau” – mestne hiše, razglednega stolpa, sinagoge iz začetka 20. stoletja. Sledil bo postanek v znanem letoviškem kraju, na Paliću, kjer se bomo sprehodili po »štrandu« ob jezeru, med hoteli, vilami in kopališčem. Pot bomo nato nadaljevali proti Senti in si ogledali mesto ob reki Tisi. Izvedeli bomo kje se je odvijala 11.9.1697 bitka pri Senti med turško in avstrijsko vojsko in kako je potekala. Popoldne se bomo sprehodili po najlepši ulici v Srbiji v mestu Kikinda, ki je razglašena tudi za eno med deset najlepših na svetu in si ogledali središče mesta. V poznih popoldanskih urah bom prispeli v vinorodno zaledje mesta Vršac, kjer bomo v kraju Gudurica imeli degustacijo lokalnih vin in večerjo. Mesto se nahaja pod Vršačko planino, ki velja za najvišjo goro Vojvodine (Gudurički vrh 641 m), in so ga ustanovili Slovenci, ki so v 19. stoletju s seboj prinesli tudi vinsko trto. Zvečer vrnitev v Vršac in nočitev v hotelu. (Z,V)
3. DAN: VRŠAC – BELA CRKVA – DELIBLATSKA PEŠČARA – PANČEVO (128 km)
Po zajtrku si bomo ogledali Vršac. Mesto je eno najstarejših banatskih mest in leži ob vznožju Vršačkih planin, eni redkih vzpetin v Vojvodini. Sprehodili se bomo po središču mesta in se nato podali še do enega zanimivega mesta v južnem Banatu, mesta-muzeja Bela Crkva, ki se ponaša z več kot 600 leti zgodovine in leži na sami meji z Romunijo. Lokalni vodnik nam jo bo predstavil in sprehodili se bomo skozi lepo ohranjene mestne ulice. Po končanem ogledu bomo pot nadaljevali do 30 km oddaljene in zanimive Deliblatske peščare. To je peščena puščava v južnem Banatu, ki je poznana tudi pod imenom »Evropska Sahara«. Sestavljajo jo sipine, ki se dvigajo 70 do 200 metrov visoko. Le-te so ustvarili vetrovi v dobi holocena iz silikatno-karbonatnega peska. V Deliblatski peščari uspevajo številne redke in endemične rastlinske vrste. Zaradi edinstvenosti so področje leta 1965 razglasili za naravni rezervat, od leta 2002 pa je kandidat za vpis na UNESCO seznam svetovne naravne dediščine. Ustavili se bomo v vasi Šušara, kjer bomo imeli pozno kosilo. Popoldne bomo pot nadaljevali do Pančeva, nastanitev in nočitev. (Z,K)
4. DAN: PANČEVO – KOVAČICA – TITELSKI BREG – NOVI SAD (120 km)
Zjutraj si bomo ogledali mesto Pančevo, ki je poznano kot industrijsko predmestje Beograda in ki leži v avtonomni pokrajini Vojvodina. Sprehodili se bomo skozi stari del mesta Pančeva in si ogledali Narodni muzej. Sledi postanek v Kovačici, slovaškem mestu znanem po naivnem slikarstvu. Vojvodina je najbogatejši mozaik različnih etničnih skupin v Evropi, ki tukaj živijo ena poleg druge že nekaj stoletij v slogi in razumevanju. Pot bomo nadaljevali do Titela, ki je znan po Titelskem bregu. Tod se je leta 1875 rodila Mileva Marić, prva žena Alberta Einsteina. Nato se bomo podali do glavnega mesta Vojvodine, Novega Sada, ki slovi kot »srbske Atene«. Mesto je bilo leta 2022 kulturna prestolnica Evrope. Dan bomo zaključili v eni od številnih odličnih gostiln, kjer bo večerja. Nočitev (Z,V).
5. DAN: NOVI SAD – SREMSKI KARLOVCI – FRUŠKA GORA – LJUBLJANA/MARIBOR (665 km)
Po zajtrku bo sledil ogled Novega Sada, ki ga bomo pričeli pri Narodnem gledališču in nadaljevali mimo mestne hiše in katoliške cerkve po glavni sprehajalni ulici, Zmaj Jovini, do pravoslavne saborne cerkve in Donavskega parka, nato pa čez most v Petrovaradin. Iz spodnjega dela mesta se bomo povzpeli na trdnjavo, od koder je prekrasen razgled na mesto in Fruško goro v ozadju. Trdnjava v Petrovaradinu velja za eno najlepših in največjih vojaških arhitektonskih dosežkov v Evropi in svetu, ki je bila zgrajena po načrtih znanega francoskega vojaškega arhitekta Vaubana. Kasneje se bomo podali do Sremskih Karlovcev, ki se prvič omenjajo leta 1308 pod imenom Karom. Leta 1521 je turški vojskovodja Bali-beg osvojil Karom in mestece je bilo 170 del otomanskega ozemlja. V mestu so 16.11.1698 na karlovškem kongresu podpisali mirovni sporazum s Turki in to za okroglo mizo, prvič v človeški zgodovini. Po tem sporazumu je mesto pripadlo Avstro-ogrskem imperiju in postalo del vojne krajine. Danes je mestece poznano kot duhovno, politično in kulturno središče srbske pravoslavne cerkve. Znano je tudi po izjemno dobrih vinih, predvsem bermetu. Sledila bo vožnja preko narodnega parka Fruška gora, imenovanega tudi Srbska Sveta gora, saj se na njej nahaja kar 16 srednjeveških samostanov. Enega bomo tudi obiskali. Sledilo bo še zadnje slastno kosilo. Nato vožnja po avtocesti Bratstva in enotnosti preko Hrvaške do Slovenije, kamor bomo prispeli v večernih urah (Z,K).
Rok za prijavo: najmanj 2 meseca pred odhodom oz. do zapolnitve prostih mest
Najmanjše št. potnikov: 30
Cena vključuje: prevoz s turističnim avtobusom po začrtani poti, vse parkirnine in cestnine, nastanitev v izbranih hotelih s 4**** v dvoposteljnih sobah (doplačilo za enoposteljno sobo znaša 180 EUR), kosila in večerje po programu, vstopnine, izlete ter degustacije vin po programu, lokalne vodnike v vseh krajih, ki jih obiščemo, v srbskem jeziku in slovenskega spremljevalca, organizacijo potovanja, nezgodno zavarovanje ter DDV.
Cena ne vključuje: vsega ostalega, kar ni zapisano pod cena vključuje in napitnin za lokalne vodnike in voznika.
Dodatne informacije: Cena pri najmanj 25 plačanih potnikih je 799 EUR in pri najmanj 20 potnikih je 899 EUR in pri najmanj 15 plačanih potnikih je 999 EUR.
PRIJAVE sprejemamo v naši poslovalnici osebno, po telefonu ali mailu. Ob prijavi plačate stroške rezervacije, v višini 30 % cene turističnega aranžmaja (za zaključene skupine po dogovoru), preostali del pa najkasneje 8 dni pred odhodom.
Potovanje je organizirano v sodelovanju s partnersko agencijo.